2015 Gold Medallion Winners

Loading
loading..

2015 Gold Medallion Winners

October 6, 2015
mhspa
No Comments

Website General Excellence

First Place
Staff
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Second Place
Staff
Pony Express
Stillwater High School, Stillwater

Third Place
Diane Huang
Rubicon
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Honorable Mention
Chapel Puckett, Maxine Whitely
The Spectrum
Blake School, Minneapolis

Honorable Mention
Staff
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis


Website Multimedia Package

First Place
Grace Gyolai
Child abuse: An exploration of society, systems, and survivors

Knight Errant
Benilde-St. Margarets School, St. Louis Park

Second Place
Emily Melbye, Madisen Lynch, Amira Warren-Yearby, Natalie Vig
Hands raised in protest

The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Third Place
Kate Brown, Angela Scharf, Forrest Ahrens
Quietly quite exceptional

Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Kellie Lawless
Reading your way across the map

The Lantern
Cannon Falls High School, Cannon Falls

Honorable Mention
Maddie Binning
Hungry for healing

Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis


Yearbook Sports Photo

First Place
Danielle Pattison
Antler
Minnehaha Academy, Minneapolis

Second Place
Kelli Cook
Echowan
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Third Place
Ben Erickson
Antler
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Rebecca Kohnen
Tatanka
Buffalo High School, Buffalo

Honorable Mention
Madi Tegg
Matoskan
White Bear Lake High School, White Bear Lake


Yearbook Feature Photo

First Place
Ben Chong
Echowan
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Second Place
Ben Erickson
Antler
Minnehaha Academy, Minneapolis

Third Place
Ben Erickson
Antler
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Malorie Davidson
Tatanka
Buffalo High School, Buffalo

Honorable Mention
Madie McKenzie
Kabekonian
Stillwater High School, Stillwater


Yearbook Spread Design

First Place
Jordyn Prince, Molly Kwakenat
Tatanka
Buffalo High School, Buffalo

Second Place
Ashley Tessier
Matoskan
White Bear Lake High School, White Bear Lake

Third Place
Meredith Dunn
Voyageur
Minnetonka High School, Minnetonka

Honorable Mention
Madison Phyle, Keyara Perry
Tatanka
Buffalo High School, Buffalo


Yearbook Theme/Concept Package

First Place
Staff
Tatanka
Buffalo High School, Buffalo

Second Place
Andrew Wintz
Antler
Minnehaha Academy, Minneapolis

Third Place
Anline Lezama
Echowan
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Honorable Mention
Lindsey Case, Katie Yockey
Spartan
Orono High School, Long Lake

Honorable Mention
Abby Steiger, Maddie Hendricks
Voyageur
Minnetonka High School, Minnetonka


Newspaper/Newsmagazine Sports Photo

First Place
Ben Erickson
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Second Place
Zoe Kedrowski
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Third Place
Ben Erickson
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Kendel Malcom
KEQ
Benilde-St. Margaret’s High School, St. Louis Park

Honorable Mention
Lars Stannard
Pony Express
Stillwater High School, Stillwater


Newspaper/Newsmagazine Feature Photo

First Place
Eva Hoffman
Viewer
Mounds View High School, Arden Hills

Second Place
Katie Berrell
Spartan Speaks
Orono High School, Long Lake

Third Place
Adelaide Winton
The Spectrum
Blake School, Minneapolis

Honorable Mention
Audrey Jewett
KEQ
Benilde-St. Margaret’s High School, St. Louis Park

Honorable Mention
Celene Koller
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park


Newspaper/Newsmagazine News Photo

First Place
Joe Owens
The Spectrum
Blake School, Minneapolis

Second Place
Madisen Lynch
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Third Place
Maddie Binning
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Harrison Barden
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Honorable Mention
Jessica Thomas
Pony Express
Stillwater High School, Stillwater


Newspaper/Newsmagazine Editorial Cartoon

First Place
Jillian Schulz
Spartan Speaks
Orono High School, Long Lake

Second Place
Diane Huang
Rubicon
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Third Place
Zach Tronson
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Honorable Mention
Kathleen Tierney
The Hoofprint
Buffalo High School, Buffalo

Honorable Mention
Kathleen Tierney
The Hoofprint
Buffalo High School, Buffalo


Newspaper/Newsmagazine Center Spread Design

First Place
Maddy Bremner
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Second Place
Maddy Bremner
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Third Place
Leighton McAlpin
The Hoofprint
Buffalo High School, Buffalo

Honorable Mention
Jon Thielen
The Hoofprint
Buffalo High School, Buffalo


Newspaper/Newsmagazine Single-page Design

First Place
Allison Cramer
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Second Place
Jason Kang
Knight Errant
Benilde-St. Margarets School, St. Louis Park

Third Place
Isabel Hall
The Spectrum
Blake School, Minneapolis

Honorable Mention
Katrina Renacia
Viewer
Mounds View High School, Arden Hills

Honorable Mention
Katerina Misa
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis


Newspaper/Newsmagazine Page One Design

First Place
Carolyn Guddal, Harry Steffenhagen
The Echo
St. Louis Park High School, St. Louis Park

Second Place
Sagal Hadafow
Quill
Cooper High School, New Hope

Third Place
Maddie Binning
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis


Magazine Photograph

First Place
Karsten Runquist
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Second Place
Devyn Sullivan
Stylus
Stillwater High School, Stillwater

Third Place
Maya Edstrom
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Honorable Mention
Paige Polzin
Stylus
Stillwater High School, Stillwater


Magazine Art/Illustration

First Place
Lauren Lindahl
Stylus
Stillwater High School, Stillwater

Second Place
Tiana Meador
Stylus
Stillwater High School, Stillwater

Third Place
Tessa Rauch
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Honorable Mention
Hayoung Lin
Redhawks Online
Minnehaha Academy, Minneapolis

Honorable Mention
Thomas Monserud
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul


Magazine Spread Design

First Place
Claudia Rosario
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Second Place
Staff
Stylus
Stillwater High School, Stillwater

Third Place
Staff
Stylus
Stillwater High School, Stillwater

Honorable Mention
Claudia Rosario
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul


Magazine Cover Design

First Place
Claudia Rosario
Art and Literature
St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Second Place
Staff
Stylus
Stillwater High School, Stillwater


Broadcast Feature Story

First Place
Angela Scharf, Kate Brown
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Second Place
Ben Erickson
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis


Broadcast News Story

First Place
Kate Brown, Angela Scharf
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Second Place
Kate Brown, Angela Scharf
Talon
Minnehaha Academy, Minneapolis

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background