2019 Gold Medallion Winners

Loading
loading..

2019 Gold Medallion Winners

October 9, 2019
studentpress
No Comments

Dozens of high-school journalists have been honored in the Minnesota Scholastic Press Association’s Gold Medallion Awards for 2019.

The awards — in broadcast, online, magazine, literary magazine, newspaper/newsmagazine and yearbook — were presented at the MHSPA Convention, Oct. 10, 2019, at Coffman Union, at the University of Minnesota.

Current student work was also recognized, in the 2019 MNSPA Best of Show Competition, also announced at the end of the conference.

The one-day convention offered more than two dozen sessions, on topics ranging from digital storytelling to sports coverage to photography.


Broadcast
Feature Story

First Place
Kenzie Taylor
The Spartan Speaks
Orono High School

Second Place
Claire Anderson, Paige Speedling, Jameson Stahl
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Mimi Geller

RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Annika Johnson

Redhawks Online
Minnehaha Academy

Fifth Place
Jake McCabe, Luke Von Arx

Redhawks Online
Minnehaha Academy


Broadcast
News Story

First Place
Claire Anderson, Gavan Townsand, Toby Weiss, Ben Wrightsman

Pony Express
Stillwater Area High School

Second Place
Nina Johnson
The Spartan Speaks 
Orono High School


Magazine
Art/Illustration

First Place
Lydia Geiser

Stylus
Stillwater Area High School

Second Place
Ashley Su

Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Katherine Goodman

Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Eli Fisher
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Cover Design

First Place
Quinn Christensen
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School


Magazine
Photograph

First Place
Grace Anderson
Stylus
Stillwater Area High School

Second Place
Elea Besse
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Ben Hanson
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Tommy Igo
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Poem

First Place
Aidan Lanz
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Will Rinkoff
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Dorothy Chislett
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Spread Design

First Place
Quinn Christensen
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ashley Su
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Staff
Stylus
Stillwater Area High School


Newspaper/Newsmagazine
Center Spread Design

First Place
Maggie Klaers, Sam St. Clair
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Sophie Goldenberg
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Third Place
Jasper Green
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Quinn Christensen
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Ben Sanford, Sam St. Clair
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Editorial Cartoon

First Place
Melissa Nie
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Mary Schutte
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Third Place
Maggie Klaers
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Editorial/Opinion

First Place
William Lyman
The Spectrum
The Blake School

Second Place
Staff
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Hannah Sween
Pony Express
Stillwater Area High School

Fourth Place
Talia Lissauer
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Lindy Edstrom, Laura Johnson
The Lantern
Cannon Falls High School


Newspaper/Newsmagazine
Feature Photo

First Place
Claire Hallaway
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ann Oakman
The Talon
Minnehaha Academy

Third Place
Isaac Richert
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Fourth Place
Eric Lopez
The Heights Herald
Columbia Heights High School

Fifth Place
Anna Noble
The Talon
Minnehaha Academy


Newspaper/Newsmagazine
Feature Story

First Place
Isabel Saavedra-Weis
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ann Oakman
Talon
Minnehaha Academy

Third Place
Marta Hill, Maggie Klaers, Kate Schneider
Echo
St. Louis Park High School

Fourth Place
Shira Aronow
The Spectrum
The Blake School

Fifth Place
Alexis Yi
Zephyrus
Edina High School


Newspaper/Newsmagazine
News Photo

First Place
Alex Dunham
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Second Place
Grace Farley
Echo
St. Louis Park High School

Third Place
Faith Rwitoh
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Fourth Place
Hannah Sween
Pony Express
Stillwater Area High School

Fifth Place
Isaac Richert
The Royal Page
Hopkins Senior High School


Newspaper/Newsmagazine
News Story

First Place
Dani Orloff, Noah Orloff
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Evelyn Lillemoe
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Abby Banks
Pony Express
Stillwater Area High School

Fourth Place
Andy Oien
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Fifth Place
Abby Intveld, Dani Orloff
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Page One Design

First Place
Flynn Skahan
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Second Place
Hazel Flock
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Emily Ziessman
Echo
St. Louis Park High School

Fourth Place
Quinn Christensen
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Maya Kupritz
The Royal Page
Hopkins Senior High School


Newspaper/Newsmagazine
Review

First Place
Izzy Kanne
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Vanessa Mora
The Heights Herald
Columbia Heights High School

Third Place
Kailyn Pedersen
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Fourth Place
Emma Polucha
Pony Express
Stillwater Area High School

Fifth Place
Dom Nelson
OHS Magnet
Owatonna High School


Newspaper/Newsmagazine
Single Page Design

First Place
Sophie Livingston
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Emily Barron
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Third Place
Luke Von Arx
Talon
Minnehaha Academy

Fourth Place
Creston Halstead
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Lucy Benson, Meagan Massie
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School


Newspaper/Newsmagazine
Sports Photo

First Place
Bryson Felton
The Lantern
Cannon Falls High School

Second Place
Bryson Felton
The Lantern
Cannon Falls High School

Third Place
Serena Omangi
OHS Magnet
Owatonna High School

Fourth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School

Fifth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School


Newspaper/Newsmagazine
Sports Story

First Place
Syd Pierre
Zephyrus
Edina High School

Second Place
Ben Wrightsman
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Ellie Nowakowski
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Dani Orloff, Noah Orloff
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School


Online
Multimedia Package

First Place
Serena Omangi
OHS Magnet
Owatonna High School

Second Place
Noah Raaum
The Rubicon/RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Kayla Farrey
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s


Online
Website General Excellence

First Place
Staff
RubicOnline

St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Staff
Echo

St. Louis Park High School

Third Place
Staff
Knight Errant

Benilde-St. Margaret’s School

Fourth Place
Staff
Pony Express

Stillwater Area High School

Fifth Place
Staff
The Lantern
Cannon Falls High School


Yearbook
Academic/Clubs Copy

First Place
Jonah Forsyth, Lucy Johnson
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Ben Valerius
Kabekonian
Stillwater Area High School

Third Place
Henry Benson
The Antler
Minnehaha Academy

Fourth Place
Selene Olmen, Medeline Olson
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Elizabeth Randall
Whigrean
Edina High School


Yearbook
Academic/Clubs Photo

First Place
Chloe Paul
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Elsa Hetletvedt
Whigrean
Edina High School

Third Place
Chloe Paul
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Erin Brousseau
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Ellie Melander
Spartan
Orono High School


Yearbook
Sports Copy

First Place
Abigail Meitrodt
Whigrean
Edina High School

Second Place
Kaden Stubstad
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Kaitlin Galdonik, Gabby Hernandez
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Lily McClelland
The Antler
Minnehaha Academy

Fifth Place
Ethan Hla
Ibid
St. Paul Academy and Summit
School


Yearbook
Sports Photo

First Place
Alana Hartman
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carter Barton
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Elsa Hetletvedt
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Elizabeth Grassley
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Eva Larson
The Antler
Minnehaha Academy


Yearbook
Spread Design

First Place
Sadie Driver, Erica O’Borsky
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carolyn Fritz, Katherine Gilster,
Hannah Thillman
Spartan
Orono High School

Third Place
Garrett Small
Ibid
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Grace Moran, Jayden Perry
Tatanka
Buffalo High School

Fifth Place
Sarah Nelson
Spartan
Orono High School


Yearbook
Student Life Copy

Tatanka 2019

First Place
Lucy Johnson, Amanda Krinke
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Gabi Danielson
Kabekonian
Stillwater Area High School

Third Place
Anna Lonquist, Elizabeth Randall
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Ryan Park, Kaden Stubstad
Tatanka
Buffalo High School

Fifth Place
Michael VanLieshout
Kabekonian
Stillwater Area High School


Yearbook
Student Life Photo

First Place
Anna Syversen
Spartan
Orono High School

Second Place
Bryce Thompson
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Jack Leipholtz
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Abigail Hobrough
The Antler
Minnehaha Academy

Echowan2019

Fifth Place
Emma Heinzen
Echowan
St. Louis Park High School


Yearbook
Theme/Concept Package

Tatanka 2019
Tatanka 2019

First Place
Staff
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carolyn Fritz, Katherine Gilster, Hannah Thillman
Spartan
Orono High School

Third Place
Staff
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Staff
Ibid
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Lateefat Ajidagba
Kabekonian
Stillwater Area High School

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background