Author Archives: studentpress

Loading
loading..

The top scholastic journalism at the 2019 Minnesota High School Press Association’s Oct. 19 convention was honored in its Best of Show competition.

MHSPA’s awards convocation

Current work from students attending the convention was judged in yearbook, magazine, newspaper, online and broadcast categories.

Preceding the Best of Show announcements, the state’s 2019 Gold Medallion Awards were also announced.

This year’s winners in Best of Show —

Broadcast

First Place
SFHS Today
St. Francis High School

Second Place
NOISE News
Spectrum High School

Third Place
The Flash
Eastview High School

Fourth Place
Hylander News Network
Columbia Heights High School

Fifth Place
Echo
St. Louis Park High School

Feature Magazine

First Place
KEQ 
Benilde-St. Margaret’s School

Second Place
The Hoofprint
Buffalo High School

Third Place
Aureus
St. Paul Academy and Summit School

Literary Magazine

First Place
Iris
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Apotheosis
Benilde-St. Margaret’s School

Newspaper

First Place
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Echo
St. Louis Park High School

Third Place
The Pony Express
Stillwater Area High School

Fourth Place
The Heights Herald
Columbia Heights High School

Fifth Place
The Spectrum
The Blake School

Sixth Place
Zephyrus
Edina High School

Seventh Place
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s School

Eighth Place
Cougar Nation News
Centennial High School

Website

First Place
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s School

Fourth Place
The Pony Express
Stillwater Area High School

Fifth Place
The Hoofprint
Buffalo High School

Sixth Place
The Lantern
Cannon Falls

Seventh Place
The Spartan Speaks
Orono High School

Eighth Place
SFHS Today
St. Francis High School

Ninth Place
The Spectrum
The Blake School

Tenth Place
OHS Magnet
Owatonna High School

Yearbook

First Place
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Spartan
Orono High School

Third Place
Kabekonian
Stillwater Area High School

Fourth Place
The Accolade
Spectrum High School

Fifth Place
Echowan
St. Louis Park High School

Sixth Place
Ibid
St. Paul Academy and Summit School

Seventh Place
Antler
Minnehaha Academy

Eighth Place
Then & Now
St. Michael-Albertville High School

Ninth Place
Lightyear
Eastview High School

Dozens of high-school journalists have been honored in the Minnesota Scholastic Press Association’s Gold Medallion Awards for 2019.

The awards — in broadcast, online, magazine, literary magazine, newspaper/newsmagazine and yearbook — were presented at the MHSPA Convention, Oct. 10, 2019, at Coffman Union, at the University of Minnesota.

Current student work was also recognized, in the 2019 MNSPA Best of Show Competition, also announced at the end of the conference.

The one-day convention offered more than two dozen sessions, on topics ranging from digital storytelling to sports coverage to photography.


Broadcast
Feature Story

First Place
Kenzie Taylor
The Spartan Speaks
Orono High School

Second Place
Claire Anderson, Paige Speedling, Jameson Stahl
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Mimi Geller

RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Annika Johnson

Redhawks Online
Minnehaha Academy

Fifth Place
Jake McCabe, Luke Von Arx

Redhawks Online
Minnehaha Academy


Broadcast
News Story

First Place
Claire Anderson, Gavan Townsand, Toby Weiss, Ben Wrightsman

Pony Express
Stillwater Area High School

Second Place
Nina Johnson
The Spartan Speaks 
Orono High School


Magazine
Art/Illustration

First Place
Lydia Geiser

Stylus
Stillwater Area High School

Second Place
Ashley Su

Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Katherine Goodman

Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Eli Fisher
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Cover Design

First Place
Quinn Christensen
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School


Magazine
Photograph

First Place
Grace Anderson
Stylus
Stillwater Area High School

Second Place
Elea Besse
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Ben Hanson
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Tommy Igo
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Poem

First Place
Aidan Lanz
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Will Rinkoff
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Dorothy Chislett
Stylus
Stillwater Area High School


Magazine
Spread Design

First Place
Quinn Christensen
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ashley Su
Iris: Art+Lit
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Staff
Stylus
Stillwater Area High School


Newspaper/Newsmagazine
Center Spread Design

First Place
Maggie Klaers, Sam St. Clair
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Sophie Goldenberg
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Third Place
Jasper Green
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Quinn Christensen
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Ben Sanford, Sam St. Clair
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Editorial Cartoon

First Place
Melissa Nie
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Mary Schutte
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Third Place
Maggie Klaers
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Editorial/Opinion

First Place
William Lyman
The Spectrum
The Blake School

Second Place
Staff
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Hannah Sween
Pony Express
Stillwater Area High School

Fourth Place
Talia Lissauer
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Lindy Edstrom, Laura Johnson
The Lantern
Cannon Falls High School


Newspaper/Newsmagazine
Feature Photo

First Place
Claire Hallaway
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ann Oakman
The Talon
Minnehaha Academy

Third Place
Isaac Richert
The Royal Page
Hopkins Senior High School

Fourth Place
Eric Lopez
The Heights Herald
Columbia Heights High School

Fifth Place
Anna Noble
The Talon
Minnehaha Academy


Newspaper/Newsmagazine
Feature Story

First Place
Isabel Saavedra-Weis
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Ann Oakman
Talon
Minnehaha Academy

Third Place
Marta Hill, Maggie Klaers, Kate Schneider
Echo
St. Louis Park High School

Fourth Place
Shira Aronow
The Spectrum
The Blake School

Fifth Place
Alexis Yi
Zephyrus
Edina High School


Newspaper/Newsmagazine
News Photo

First Place
Alex Dunham
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Second Place
Grace Farley
Echo
St. Louis Park High School

Third Place
Faith Rwitoh
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Fourth Place
Hannah Sween
Pony Express
Stillwater Area High School

Fifth Place
Isaac Richert
The Royal Page
Hopkins Senior High School


Newspaper/Newsmagazine
News Story

First Place
Dani Orloff, Noah Orloff
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Evelyn Lillemoe
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Abby Banks
Pony Express
Stillwater Area High School

Fourth Place
Andy Oien
The Quill
Robbinsdale Cooper High School

Fifth Place
Abby Intveld, Dani Orloff
Echo
St. Louis Park High School


Newspaper/Newsmagazine
Page One Design

First Place
Flynn Skahan
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Second Place
Hazel Flock
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Emily Ziessman
Echo
St. Louis Park High School

Fourth Place
Quinn Christensen
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Maya Kupritz
The Royal Page
Hopkins Senior High School


Newspaper/Newsmagazine
Review

First Place
Izzy Kanne
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Vanessa Mora
The Heights Herald
Columbia Heights High School

Third Place
Kailyn Pedersen
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Fourth Place
Emma Polucha
Pony Express
Stillwater Area High School

Fifth Place
Dom Nelson
OHS Magnet
Owatonna High School


Newspaper/Newsmagazine
Single Page Design

First Place
Sophie Livingston
Echo
St. Louis Park High School

Second Place
Emily Barron
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s

Third Place
Luke Von Arx
Talon
Minnehaha Academy

Fourth Place
Creston Halstead
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Lucy Benson, Meagan Massie
The Rubicon
St. Paul Academy and Summit School


Newspaper/Newsmagazine
Sports Photo

First Place
Bryson Felton
The Lantern
Cannon Falls High School

Second Place
Bryson Felton
The Lantern
Cannon Falls High School

Third Place
Serena Omangi
OHS Magnet
Owatonna High School

Fourth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School

Fifth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School


Newspaper/Newsmagazine
Sports Story

First Place
Syd Pierre
Zephyrus
Edina High School

Second Place
Ben Wrightsman
Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Ellie Nowakowski
RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Dani Orloff, Noah Orloff
Echo
St. Louis Park High School

Fifth Place
Sam Capece
The Spartan Speaks
Orono High School


Online
Multimedia Package

First Place
Serena Omangi
OHS Magnet
Owatonna High School

Second Place
Noah Raaum
The Rubicon/RubicOnline
St. Paul Academy and Summit School

Third Place
Kayla Farrey
Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s


Online
Website General Excellence

First Place
Staff
RubicOnline

St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Staff
Echo

St. Louis Park High School

Third Place
Staff
Knight Errant

Benilde-St. Margaret’s School

Fourth Place
Staff
Pony Express

Stillwater Area High School

Fifth Place
Staff
The Lantern
Cannon Falls High School


Yearbook
Academic/Clubs Copy

First Place
Jonah Forsyth, Lucy Johnson
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Ben Valerius
Kabekonian
Stillwater Area High School

Third Place
Henry Benson
The Antler
Minnehaha Academy

Fourth Place
Selene Olmen, Medeline Olson
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Elizabeth Randall
Whigrean
Edina High School


Yearbook
Academic/Clubs Photo

First Place
Chloe Paul
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Elsa Hetletvedt
Whigrean
Edina High School

Third Place
Chloe Paul
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Erin Brousseau
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Ellie Melander
Spartan
Orono High School


Yearbook
Sports Copy

First Place
Abigail Meitrodt
Whigrean
Edina High School

Second Place
Kaden Stubstad
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Kaitlin Galdonik, Gabby Hernandez
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Lily McClelland
The Antler
Minnehaha Academy

Fifth Place
Ethan Hla
Ibid
St. Paul Academy and Summit
School


Yearbook
Sports Photo

First Place
Alana Hartman
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carter Barton
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Elsa Hetletvedt
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Elizabeth Grassley
Echowan
St. Louis Park High School

Fifth Place
Eva Larson
The Antler
Minnehaha Academy


Yearbook
Spread Design

First Place
Sadie Driver, Erica O’Borsky
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carolyn Fritz, Katherine Gilster,
Hannah Thillman
Spartan
Orono High School

Third Place
Garrett Small
Ibid
St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
Grace Moran, Jayden Perry
Tatanka
Buffalo High School

Fifth Place
Sarah Nelson
Spartan
Orono High School


Yearbook
Student Life Copy

Tatanka 2019

First Place
Lucy Johnson, Amanda Krinke
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Gabi Danielson
Kabekonian
Stillwater Area High School

Third Place
Anna Lonquist, Elizabeth Randall
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Ryan Park, Kaden Stubstad
Tatanka
Buffalo High School

Fifth Place
Michael VanLieshout
Kabekonian
Stillwater Area High School


Yearbook
Student Life Photo

First Place
Anna Syversen
Spartan
Orono High School

Second Place
Bryce Thompson
Tatanka
Buffalo High School

Third Place
Jack Leipholtz
Tatanka
Buffalo High School

Fourth Place
Abigail Hobrough
The Antler
Minnehaha Academy

Echowan2019

Fifth Place
Emma Heinzen
Echowan
St. Louis Park High School


Yearbook
Theme/Concept Package

Tatanka 2019
Tatanka 2019

First Place
Staff
Tatanka
Buffalo High School

Second Place
Carolyn Fritz, Katherine Gilster, Hannah Thillman
Spartan
Orono High School

Third Place
Staff
Whigrean
Edina High School

Fourth Place
Staff
Ibid
St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
Lateefat Ajidagba
Kabekonian
Stillwater Area High School

CALL FOR NOMINATIONS.

The Minnesota High School Press Association is pleased to offer the opportunity to recognize the contributions and excellence of a Minnesota journalism educator.

Any student, colleague, parent or community member can nominate a journalism educator by completing the application and sending the support material. An educator may also self-nominate.

A nominee must be a journalism educator at the high school or middle school level in Minnesota during the 2019-20 school year. Teachers/advisers from all media are eligible — newspaper, online, magazine, yearbook or broadcast.

SUPPORT MATERIAL.

The nomination packet should include a résumé/vita and one to five letters of support from the nominators. 

The nominator should email the complete packet to MHSPA’s Gary Lundgren, gary@studentpress.org, on or before April 2, 2020.

A panel of journalists and educators will select the recipient. The announcement will be made in May.

In addition to a plaque proclaiming the educator’s achievements and recognition of excellence in journalism education, the winner will be recognized at the Minnesota State Journalism Convention in October 2020.

SELECTION CRITERIA

Nominations should highlight the candidate’s success in these areas:

  • Teaching/advising experience and ability.
  • Background and training as a journalism educator, including personal development.
  • Promoting a student-centered classroom.
  • Relationships with students, parents, administrators and community stakeholders.
  • Contributions to the profession.
  • Commitment to fostering an appreciation for journalism in society and careers in media.
  • Support of the First Amendment.

Awarded by Journalism Educators of Minnesota.

First Place
Mimi Gellar
Editor-in-chief, Rubiconline
St. Paul Academy and Summit School

Second Place
Abby Banks
Print co-editor, The Pony Express
Stillwater Area High School

Third Place
Dani Orloff
Editor-in-chief, Echo
St. Louis Park High School

Honorable Mention
Henry Witterschein
Online editor-in-chief, The Knight Errant
Benilde-St. Margaret’s School

Broadcast Feature Story

  1. Mimi Geller, RubicOnline, St. Paul Academy and Summit School
  2. Staff, The Royal Page, Hopkins High School
  3. Emma Melling, RedhawkOnline, Minnehaha Acacemy

Broadcast News Story

  1. Staff, The Royal Page, Hopkins High School
  2. Noah Raaum, RubicOnline, St. Paul Academy and Summit School
  3. Noah Raaum, RubicOnline, St. Paul Academy and Summit School

Magazine Art/Illustration

  1. Lucy Benson, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  2. Adrienne Gaylord, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  3. Annabelle Bolin, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School

Magazine Cover Design

  1. Quinn Christensen, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  2. Andrew Cadle, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School

Magazine Photograph

  1. Warren Mostrom, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School
  2. Ellie Mitchell, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s
  3. Hannah Davis-Jacobs, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  4. Ian Matenaer, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Magazine Poem

  1. Sam Charles, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School
  2. Elle Dickey, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School
  3. Arie Walker, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Magazine Short Story

  1. Melissa Nie, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  2. Quinn Christensen, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  3. Brady Solomon, Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School

Magazine Spread Design

  1. Quinn Christensen, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School
  2. Andrew Cadle, Michael Koch, Knight Errant Quarterly, Benilde-St. Margaret’s High School
  3. Martha Slaven, Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Newspaper/Newsmagazine Center Spread Design

  1. Devin Raynor, The Echo, St. Louis Park High School
  2. Michael Korsh, The Royal Page, Hopkins High School
  3. Owen Johnson, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  4. Quinn Christensen, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  5. Michael Korsh, The Royal Page, Hopkins High School

Newspaper/Newsmagazine Editorial Cartoon

  1. Melissa Nie, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  2. Téa McLawhorn, The Talon, Minnehaha Academy
  3. Dan Mangen-Johnson, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  4. Melissa Nie, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  5. Mary Schutte, The Royal Page, Hopkins High School

Newspaper/Newsmagazine Editorial/Opinion

  1. Justin Duffy, Viewer, Mounds View High School
  2. Hannah Sween, Pony Express, Stillwater Area High School
  3. Hannah Goldfarb, The Royal Page, Hopkins High School
  4. Aisha Abdi, Muna Ali, Sumaya Mohamed, The Echo, St. Louis Park High School
  5. Rahma Abdi, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  6. Owen Johnson, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  7. Staff, The Royal Page, Hopkins High School
  8. Staff, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Newspaper/Newsmagazine Feature Photo

  1. Hailee Gilliand, The Talon, Minnehaha Academy
  2. Katie Hardie, The Echo, St. Louis Park High School
  3. Emma Melling, The Talon, Minnehaha Academy
  4. Grace Farley, The Echo, St. Louis Park High School
  5. Harrison Kuhn, OHigh School Magnet, Owatonna High School

Newspaper/Newsmagazine Feature Story

  1. Mira LaNasa, Pony Express, Stillwater Area High School
  2. Spencer Steckelberg, OHigh School Magnet, Owatonna High School
  3. Christine Erickson, Kira Greenfield, Owen Johnson, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  4. Cari Spencer, The Spartan Speaks, Orono High School
  5. Patrick Cullinan, The Talon, Minnehaha Academy
  6. Kayla Farrey, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
  7. Ali Winter, The Royal Page, Hopkins High School
  8. Atticus Raasch, The Echo, St. Louis Park High School

Newspaper/Newsmagazine News Photo

  1. Emma Melling, The Talon, Minnehaha Academy
  2. Isaac Richert, The Royal Page, Hopkins High School
  3. Emma Melling, The Talon, Minnehaha Academy
  4. Grace Farley, The Echo, St. Louis Park High School
  5. Laurie Miller, The Lantern, Cannon Falls High School

Newspaper/Newsmagazine News Story

  1. Sam Eklund, Hannah Goldfarb, Michael Korsh, Maya Kupritz, The Royal Page, Hopkins High School
  2. Lily Jones, Zephyrus, Edina High School
  3. Cari Spencer, The Spartan Speaks, Orono High School
  4. Lily Jones, Tanner Jones, Ellery Mahlum, Greyson Mize, Jenna Simon, Zephyrus, Edina High School
  5. Will Schwinghammer, Jenna Simon, Zephyrus, Edina High School
  6. Diana Zhu, Viewer, Mounds View High School
  7. Jasper Green, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  8. Allison Brooks, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
  9. Atticus Raasch, Annabella Strathman, The Echo, St. Louis Park High School
  10. Annika Johnson, Talon, Minnehaha Academy

Newspaper/Newsmagazine Page One Design

  1. Devin Raynor, The Echo, St. Louis Park High School
  2. Jonah Harrison, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  3. Ellie Tsai, Felix Zhang, Viewer, Mounds View High School
  4. Hannah Goldfarb, The Royal Page, Hopkins High School
  5. Michael Koch, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School

Newspaper/Newsmagazine Review

  1. Isaac Wert, The Echo, St. Louis Park High School
  2. Dylan Hajnasiewicz, The Quill, Robbinsdale Cooper High School
  3. Cari Spencer, The Spartan Speaks, Orono High School
  4. Dylan Hajnasiewicz, The Quill, Robbinsdale Cooper High School
  5. Ndunzi Kunsunga, The Echo, St. Louis Park High School
  6. Solomon Doyscher, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
  7. Paul Zeitz, The Royal Page, Hopkins High School
  8. Mason Arneson, The Royal Page, Hopkins High School
  9. Annika Johnson, The Talon, Minnehaha Academy
  10. Ben Gibson, The Lantern, Cannon Falls High School

Newspaper/Newsmagazine Single Page Design

  1. Michael Korsh, The Royal Page, Hopkins High School
  2. Asya Shogren, The Spectrum, The Blake School
  3. Michael Korsh, The Royal Page, Hopkins High School
  4. Jasper Green, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
  5. Mira LaNasa, Pony Express, Stillwater Area High School

Newspaper/Newsmagazine Sports Photo

  1. Harrison Kuhn, OHigh School Magnet, Owatonna High School
  2. Joshua Halper, St. Louis Park High School
  3. Annika Johnson, The Talon, Minnehaha Academy
  4. Nathan Baszuro, The Lantern, Cannon Falls High School
  5. Steven Nye, The Spectrum, The Blake School

Newspaper/Newsmagazine Sports Story

  1. Spencer Steckelberg, OHigh School Magnet, Owatonna High School
  2. Vivian Rohrer, The Spartan Speaks, Orono High School
  3. Ati Hernke, Michael Korsh, Navit Nachmias, The Royal Page, Hopkins High School
  4. Lily McClelland, The Talon, Minnehaha Academy
  5. Braeden Fitzgerald, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
  6. Hunter Hippel, Pony Express, Stillwater Area High School
  7. Nick Sande, OHigh School Magnet, Owatonna High School
  8. Sam Segelbaum, The Royal Page, Hopkins High School
  9. Kira Greenfield, The Heights Herald, Columbia Heights High School
  10. Chase Schafer, The Lantern, Cannon Falls High School
  11. Graham Pearson, The Lantern, Cannon Falls High School

Multimedia Package

  1. Emma Melling, Redhawksonline, Minnehaha Academy
  2. Marlee Baron, Mimi Geller, Koji Gutzmann, Sharee Roman, RubicOnline, St. Paul Academy and Summit School
  3. Serena Omangi, Peyton Robb, OHigh School Magnet, Owatonna High School

Website General Excellence

  1. The Royal Page, Hopkins High School
  2. Rubicon Online, St. Paul Academy and Summit School
  3. Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
  4. Pony Express, Stillwater Area High School
  5. Redhawksonline, Minnehaha Academy

Yearbook Academics/Clubs Copy

  1. Dianne Caravela, Ibid, St. Paul Academy and Summit School
  2. Ella Hanson, Lilly Ragab, Tatanka, Buffalo High School
  3. Carter Barton, Hanna Van Den Einde, Tatanka, Buffalo High School
  4. Emma Davies, Jenny Ries, Ibid, St. Paul Academy and Summit School
  5. Jacob Brown, Echowan, St. Louis Park High School

Yearbook Academics/Clubs Photo

  1. Noah Raisanen, Tatanka, Buffalo High School
  2. Cecilia Malone, The Antler, Minnehaha Academy
  3. Jayna Sigurdson, Tatanka, Buffalo High School
  4. Addie Anderson-Loupe, The Antler, Minnehaha Academy
  5. Brian Orza, Ibid, St. Paul Academy and Summit School

Yearbook Sports Copy

  1. Laura Broadwater, Tatanka, Buffalo High School
  2. Laura Broadwater, Alyssa Romportl, Tatanka, Buffalo High School
  3. Stefany Perez, Echowan, St. Louis Park High School
  4. Gabi Seifert, Ibid, St. Paul Academy and Summit School

Yearbook Sports Photo

  1. Beck Westrem, The Antler, Minnehaha Academy
  2. Ella Thomas, Echowan, St. Louis Park High School
  3. Maren Nelson, Echowan, St. Louis Park High School
  4. Gabi Seifert, Ibid, St. Paul Academy and Summit School
  5. Emma Davies, Ibid, St. Paul Academy and Summit School

Yearbook Spread Design

  1. Bailey Braccini, Tatanka, Buffalo High School
  2. Sophia Davenport, Anna Jennissen, Ilsa Olsen, Ashley Walsh, Samantha Wolk, Echowan, St. Louis Park High School
  3. Hannah Thillman, Spartan, Orono High School
  4. Hannah Thillman, Spartan, Orono High School
  5. Hailee Gilliand, The Antler, Minnehaha Academy

Yearbook Student Life Copy

  1. Grace Moran, Carly Strom, Tatanka, Buffalo High School
  2. Ellen Boehm, Emma Melling, The Antler, Minnehaha Academy
  3. Erica O’Borsky, Tatanka, Buffalo High School

Yearbook Student Life Photo

  1. Annika Johnson, The Antler, Minnehaha Academy
  2. Alyssa Barth, Echowan, St. Louis Park High School
  3. Eric Braun, Tatanka, Buffalo High School
  4. Victoria Hoekstra, The Antler, Minnehaha Academy
  5. Eric Braun, Tatanka, Buffalo High School

Yearbook Theme/Concept Package

  1. Staff, Tatanka, Buffalo High School
  2. Hailee Gilliand, The Antler, Minnehaha Academy
  3. Alyssa Denneson, Tori Everson, Emily Goman, Claire Henneman, Spartan, Orono High School
  4. Jess Citron, Brian Orza, Ibid, St. Paul Academy and Summit School
  5. Alyssa Barth, Sophia Davenport, Anna Jennissen, Ilsa Olsen, Olivia Mosby, Echowan, St. Louis Park High School

FIRST PLACE

Michael Korsch, Editor-in-Chief
The Royal Page, Hopkins High School
Adviser: Jeff Kocur

 

SECOND PLACE

Abby Letscher, Editor-in-Chief
Knight Errant, Benilde St. Margaret’s School
Adviser: Kari Koshiol

 

THIRD PLACE

Iya Abdulkarim, Editor-in-Chief
Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
Adviser: Kathryn Campbell

CALL FOR NOMINATIONS

The Minnesota High School Press Association is pleased to offer the opportunity to recognize the contributions and excellence of a Minnesota Journalism educator. Any student, colleague, parent or community member can nominate a journalism educator by completing the application and sending the support material. An educator may also self-nominate.

A nominee must be a journalism educator at the high school or middle school level in Minnesota during the 2017-18 school year. Teachers/advisers from all media are eligible ­— newspaper, online, magazine, yearbook or broadcast.


SUPPORT MATERIAL

The nomination packet should include a résumé/vita and one to five letters of support from the nominators.

The nominator should email the complete packet to gary@studentpress.org on or before the May 9 deadline.

A panel of journalists and educators will select the recipient. The announcement will be made in May. In addition to a plaque proclaiming the educator’s achievements and recognition of excellence in journalism education, the winner will be recognized at the Minnesota State Journalism Convention on October 9, 2018.


SELECTION CRITERIA:

Nominations should highlight the candidate’s success in these areas:

  • Teaching/advising experience and ability
  • Background and training as a journalism educator; personal development
  • Promoting a student-centered classroom
  • Relationships with students, parents, administrators and community stakeholders
  • Contributions to the profession
  • Commitment to fostering an appreciation for journalism in society and careers in media
  • Support of the First Amendment

Broadcast

1. SFHS Today, St. Francis High School
2. Pony Express TV, Stillwater Area High School

Feature/Literary Magazine

1. The Hoofprint, Buffalo High School
2. Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School
3. KEQ, Benilde-St. Margaret’s School
4. Aureus, St. Paul Academy and Summit School
5. Apotheosis, Benilde-St. Margaret’s School

Newspaper

1. Echo, St. Louis Park High School
2. The Spectrum, The Blake School
3. The Royal Page, Hopkins High School
4. The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School
5. The Pony Express, Stillwater Area High School
6. Knight Errant , Benilde-St. Margaret’s School
7. The Viewer, Mounds View High School

Publication Website

1. Echo, St. Louis Park High School
2. RubicOnline, St. Paul Academy and Summit School
3. Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School
4. The Royal Page, Hopkins High School
5. The Spartan Speaks, Orono High School
6. The Pony Express, Stillwater Area High School
7. OHS Magnet, Owatonna High School
8. The Lantern, Cannon Falls High School
9. The Viewer, Mounds View High School
10. The SFHS Crier, St. Francis High School

Yearbook

1. Tatanka, Buffalo High School
2. Spartan, Orono High School
3. Regalia, Hopkins High School
4. Echowan, St. Louis Park High School
5. Kabekonian, Stillwater Area High School
6. Ibid, St. Paul Academy and Summit School

Broadcast Feature Story

1. Mimi Geller, The Rubicon , St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Brad Shibley, Lauren Chevalier, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
3. Leo Linder, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
4. Quinn Kuslich, Noah Ness, Carl Bohacek, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
5. Noah Ness, Carl Bohacek, Pony Express, Stillwater Area High Schools, Stillwater

Broadcast News Story

1. Carl Bohacek, Ben Wicklund, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
2. Connor Lawler, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park

Literary/Feature Magazine Art/Illustration

1. Lillian Pettigrew, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Kate Thomas, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
3. Erin Dreyer, Stylus, Stillwater Area High School, Stillwater

Literary/Feature Magazine Cover Design

1. Quinn Christensen, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Abby Abrahamson, Nardaus Hailu, Nafiza Hasan, Stylus, Stillwater Area High School, Stillwater

Literary/Feature Magazine Photograph

1. Dylan Cook, Stylus, Stillwater Area High School, St. Paul
2. Will Swanson, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Literary/Feature Magazine Poem

1. Anna Snider, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Ned Laird-Raylor, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Literary/Feature Magazine Short Story

1. Oscar Millerhaller, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Literary/Feature Magazine Spread Design

1. Quinn Christensen, Iris: Art and Literature, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Abby Abrahamson, Nardaus Hailu, Nafiza Hasan, Stylus, Stillwater Area High School, Stillwater

Newspaper/Newsmagazine Center Spread Design

1. Michael Korsh, Bea Frank, Abby Doeden, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
2. Andrew Cadle, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
3. Karin Beck, The Hoofprint, Buffalo High School, Buffalo
4. Katerina Misa, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
5. Iya Abdulkarim, The Rubicon , St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Newspaper/Newsmagazine Editorial Cartoon

1. Antoinette Fox, The Quill, Robbinsdale Cooper High School, New Hope
2. Melissa Nie, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Newspaper/Newsmagazine Editorial/Opinion

1. Staff, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
2. Justin Larkin, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
3. Nathanael Ashton-Piper, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
4. Staff, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
5. Michael Korsh, Samantha Horowitz, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
6. Cari Spencer, The Spartan Speaks, Orono High School, Long Lake
7. Sierra Takushi, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
8. Spencer Steckelberg, OHS Magnet, Owatonna High School, Owatonna

Newspaper/Newsmagazine Feature Photo

1. Sierra Takushi, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
2. Iris French, The Lantern, Cannon Falls High School, Cannon Falls
3. Dylan Cook, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
4. Ashley Ortizcazarin, KEQ, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
5. Mimi Geller, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
6. Steven Nye, Spectrum, The Blake School, Minneapolis
7. Bea Frank, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
8. Anahi Ordonez Palmas, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
9. Bea Frank, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
10. Karson Madole, OHS Magnet, Owatonna High School, Owatonna

Newspaper/Newsmagazine Feature Story

1. Michael Korsh, Samantha Horowitz, Lily Smith, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
2. Liz Brubakken, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
3. Tiana Meador, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
4. Chapel Puckett, Spectrum, The Blake School, Minneapolis
5. Annika Johnson, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
6. Chloe Morse, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
7. Josie Lagerstrom, Spectrum, The Blake School, Minneapolis
8. Mariah Marsnik, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater

Newspaper/Newsmagazine News Photo

1. Anahi Ordonez Palmas, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
2. Stuart Monicatti, The Echo , St. Louis Park High School, St. Louis Park
3. Olivia Anderson, The Lantern, Cannon Falls High School, Cannon Falls
4. Lauryn McAlpine, The Hoofprint, Buffalo High School, Buffalo
5. Tiana Meador, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
6. David Gamligo, The Quill, Robbinsdale Cooper High School, New Hope
7. Meena Morar, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
8. Katerina Misa, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
9. Kelby Wittenberg, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
10. Josh Halper, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park

Newspaper/Newsmagazine News Story

1. Kenny Kiratli, Elliot Dorow Hovland, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
2. Ethan Brown, Sam Orloff, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
3. Grace Gyolai, Leo Driessen, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
4. Jasper Green, The Rubicon , St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
5. Abby Banks, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
6. Jack Oisted, The Hoofprint, Buffalo High School, Buffalo
7. Tenzin Dorjee, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
8. Justin Larkin, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights

Newspaper/Newsmagazine Page One Design

1. Sophie Jaro, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
2. Carter Barton, The Hoofprint, Buffalo High School, Buffalo
3. John Landry, KEQ, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
4. Abby Doeden, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
5. Sara Mageli, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
6. Chapel Puckett, Spectrum , The Blake School, Minneapolis
7. Karson Madole, OHS Magnet, Owatonna High School, Owatonna
8. Rose Humphrys, The Quill, Robbinsdale Cooper High School, New Hope
9. Hannah Drake, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
10. Kate Edwards, Cami Reese, The Spartan Speaks, Orono High School, Long Lake

Newspaper/Newsmagazine Review

1. Emma Melling, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
2. Nathanael Ashton-Piper, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
3. Ethan Brown, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
4. Michael Forsgren, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
5. Willard Huyck, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park

Newspaper/Newsmagazine Single Page Design

1. Alyssa LeMay, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
2. Emma Melling, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
3. Josie Lagerstrom, Spectrum, The Blake School, Minneapolis
4. Michael Korsh, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
5. Jordyn Petty, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka

Newspaper/Newsmagazine Sports Photo

1. Nikki Praus, The Spartan Speaks, Orono High School, Long Lake
2. Christine Erickson, The Heights Herald, Columbia Heights High School, Columbia Heights
3. Mimi Geller, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
4. Harrison Kuhn, OHS Magnet, Owatonna High School, Owatonna
5. Bryson Felton, The Lantern, Cannon Falls High School, Cannon Falls
6. Josh Halper, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
7. Patrick Cullinan, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
8. Steven Nye, Spectrum, The Blake School, Minneapolis
9. Lily Mullinix, The Talon, Minnehaha Academy, Minneapolis
10. Ethan Brown, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park

Newspaper/Newsmagazine Sports Story

1. Will Whitmore, Knight Errant , Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
2. Shayna Korsh, Natalie DenHartog, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka
3. Ndunzi Kunsunga, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
4. Mason Schmidt, The Hoofprint, Buffalo High School, Buffalo
5. Raphy Gendler, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
6. Vivian Rohrer, The Spartan Speaks, Orono High School, Long Lake
7. Noah Raaum, Sam Hanson, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Online Multimedia Package

1. Tommy McGinn, Joey Simpson, John Landry, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
2. Mimi Geller, The Rubicon, St. Academy and Summit School, St. Paul
3. Staff, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park

Website General Excellence

1. Staff, Knight Errant, Benilde-St. Margaret’s School, St. Louis Park
2. Echo, The Echo, St. Louis Park High School, St. Louis Park
3. Diane Huang, Clare Tipler, The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
4. Tiana Meador, Megan Karnuth, Pony Express, Stillwater Area High School, Stillwater
5. Staff, The Royal Page, Hopkins High School, Minnetonka

Yearbook Academic/Clubs Copy

1. Ali Tokkesdal, Samantha Westrum, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
2. Brian Orza, Ibid, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
3. Mitch Bunting, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
4. Alexey Koeckeritz, The Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis
5. Dianne Caravela, Ibid, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul

Yearbook Academic/Clubs Photo

1. Sarah McCarthy, Kabekonian, Stillwater Area High School, Stillwater
2. Ilsa Olson, Khyla Bonine , Echowan, St. Louis Park High School, St. Louis Park
3. Ally Pachan, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
4. Calista Susa, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
5. Logan Doyle, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka

Yearbook Sports Copy

1. Bailey Braccini, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
2. Samantha Westrum, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
3. Dianne Caravela, Olivia Williams Ridge, Ibid, St. Paul Academy and Summit School, St. Paul
4. Claire Hubby, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka
5. Ryan Klaers, Anika Hanson, Echowan, St. Louis Park High School, St. Louis Park

Yearbook Sports Photo

1. Piper Thurston, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka
2. Patrick Cullinan, The Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis
3. Lateefat Ajidagba, Kabekonian, Stillwater Area High School , Stillwater
4. Mac Loomis, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
5. Annika Johnson, The Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis

Yearbook Spread Design

1. Ally Pachan, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
2. Madison Michel, Maggie Brick, Callum Yockey, Spartan, Orono High School, Long Lake
3. Claire Hubby, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka
4. Elijah Locke, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
5. Abby Abrahamson, Nardaus Hailu, Nafiza Hasan, Kabekonian, Stillwater Area High School , Stillwater

Yearbook Student Life Copy

1. Lily Hershley, Cecelia Miller, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
2. Eric Braun, Jack Oistad, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
3. Claire Hubby, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka
4. Caleb Squires, Kabekonian, Stillwater Area High School, Stillwater
5. Andrew Weigle, Kabekonian, Stillwater Area High School, Stillwater

Yearbook Student Life Photo

1. Sarah Shipman, Voyageur, Minnetonka High School, Minnetonka
2. Steven Johnson, The Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis
3. Noah Buystedt, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo

Yearbook Theme/Concept Package

1. Madison Michel, Maggie Brick, Callum Yockey, Spartan, Orono High School, Long Lake
2. Abby Abrahamson, Nardaus Hailu, Nafiza Hasan, Kabekonian, Stillwater Area High School, Stillwater
3. Staff, Tatanka, Buffalo High School, Buffalo
4. Staff, Echowan, St. Louis Park High School, St. Louis Park
5. Steven Johnson, The Antler, Minnehaha Academy, Minneapolis

All publications staffs in Minnesota are encouraged to submit their work for this general excellence contest. Each entry will receive a short critique and be recognized at the MHSPA Awards Ceremony at the Minnesota High School Journalism Convention in Minneapolis on Tuesday, October 10.

Schools are encouraged to mail entries as early as possible.

There is a $20 fee per publication/website. Make checks payable to JEM.

Complete all three areas of the entry form. Include or attach the form to entry and mail print entries with the entry fee by Friday, September 8, 2017. Mail website entries with the entry fee by Friday, June 30, 2017.

Mail to:
Laurie Hansen, JEM President Stillwater Area High School
5701 Stillwater Blvd. Stillwater, MN 55082 (651) 351-8128

DOWNLOAD ENTRY FORM

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background