May 9, 2022

The Minnesota High School Press Association has announced winners of its Gold Medallion Awards for 2020-21.

The awards recognize the academic year’s top individual work in seven categories — broadcast, literary arts magazine, newspaper/newsmagazine, online, photojournalism, social media and yearbook.

With no state convention during the pandemic year, the 2020-21 winners are announced here. Certificates will be emailed to advisers in a PDF file.

Now is the time to submit Gold Medallion Award entries. Entries must have been published between June 26, 2021, and June 24, 2022. The submission deadline is June 24, 2022 at 5 p.m. CT.

All entries are submitted using the BetterBNC award platform. Select the NSPA 2022 Individual Awards — Category 11, MHSPA Gold Medallion Awards.


Broadcast

News Story

First Place
“Park walks out to protest police brutality”
Grace Schultz, Tobias Khabie, Micheal Hoikka
Echo, St. Louis Park High School

Second Place
“Return to school”
Connor Quaderer
The Pony Express, Stillwater Area High School

Third Place
“Bridge transition program”
Abby Anderson, Cassidy Gilliam, Katie Kangas
The Pony Express, Stillwater Area High School

Fourth Place
“Seniors finish off high school with a decision day celebration”
Mikayla Burns
The Spartan Speaks, Orono High School

Fifth Place
“Precautions for hybrid learning”
Talia Lissauer, Crystal Diaz
Echo, St. Louis Park High School

Feature Story

First Place
“Sam Anderson endures life-changing injury”
Austin Buck, Aiden Flock, Erik Houle
The Pony Express, Stillwater Area High School

Second Place
“A look into the Commonbond community”
Dedeepya Guthikonda
Zephyrus, Edina High School

Third Place
“The history of women’s sports at Orono”
Cate Challgren
The Spartan Speaks, Orono High School


Literary Magazine

Cover/Spread Design

No entries

Visual Content

First Place
“My infinity”
Makayla Bowen, Isaiah Wildenberg
Aurora, Cannon Falls High School

Second Place
“Beauty is in the eye of the beholder”
Lindsey Niehaus
Aurora, Cannon Falls High School

Third Place
“Camille”
Val Wick
Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Literary Content

First Place
“My infinity”
Isaiah Wildenberg
Aurora, Cannon Falls High School

Second Place
“Untitled”
Elle Chen
Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Third Place
“Dandelions are beautiful, lying weeds”
Sonia Ross
Iris: Art + Lit, St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
“The unwelcome guest”
Bianca Caputo
Aurora, Cannon Falls High School


Newspaper/Newsmagazine

Page/Spread Design

First Place
“FDA approves Pfizer vaccine for ages 12-15”
Hazel Waltenbaugh
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Second Place
“Hybrid safety procedures”
Emmy Pearson
Echo, St. Louis Park High School

Third Place
“Gender neutrality: Pronouns”
Maddy Fisher
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
“Farfalle to Pappardelle, it’s better by hand”
Jordan Erickson
The Talon, Minnehaha Academy

Fifth Place
“U.S. Rep. Ilhan Omar visits Hawk government class”
Max Rekela-Jasper
The Quill, Robbinsdale Cooper High School


Newspaper/Newsmagazine/Online

Editorial Cartoon

First Place
“Women become increasingly wary as sexual harassment proves widespread”
Jasmin Dominguez
The Heights Herald, Columbia Heights High School

Second Place
“Lack of student voice, council at CHHS adds to stress in erratic times”
Lidya Kennedy
The Heights Herald, Columbia Heights High School

Third Place
“Inform and educate before posting”
Elle Chen
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Editorial/Opinion

First Place
“MSHSL and Target Center need to explain themselves”
Ann Oakman
Redhawks Online, Minnehaha Academy

Second Place
“NCAA needs to reevaluate their treatment of women’s sports”
Preston Meier
OHS Magnet, Owatonna High School

Third Place
“Assassins game is disruptive, dangerous”
Maren Wilsey
Echo, St. Louis Park High School

Fourth Place
“Biden’s minimum wage proposal not enough”
Olivia Bystrom
The Pony Express, Stillwater Area High School

Fifth Place
“What it means to be a student journalist”
Editorial Board
OHS Magnet, Owatonna High School

News Story

First Place
“Crimes spikes as cities debate police reform”
Elsa Johnson
Redhawks Online, Minnehaha Academy

Second Place
“Student protest organizers dissatisfied with admin response”
Mimi Huelster
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Third Place
“Anne Stavney responds to Star Tribune article detailing her compensation”
Lucy Wolfe
The Spectrum, The Blake School

Fourth Place
“Verdict brings relief, hope”
Jacob Khabie, Andrea Melear
Echo, St. Louis Park High School

Fifth Place
“100 years of Magnet”
Jack Kleeberger, Jacob Meiners
OHS Magnet, Owatonna High School

Feature Story

First Place
“Have a little faith: The interaction between religion and LGBTQ identity”
Mimi Huelster
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Second Place
“Football team comes together to support teammate”
Tobias Khabie
Echo, St. Louis Park High School

Third Place
“Becoming myself: Brendon Rich”
Sophia Arndt
The Pony Express, Stillwater Area High School

Fourth Place
“Graduate gets national notice for published essay”
Andrea Tribble
The Quill, Robbinsdale Cooper High School

Fifth Place
“Wolpert founds organization Musicians for Equality”
Henry Burkhardt
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Sports Story

First Place
“Brown brothers gunning for gold in biathlon”
Elsa Johnson
Redhawks Online, Minnehaha Academy

Second Place
“Chet Holmgren’s growth, charted”
Beck Westrem
Redhawks Online, Minnehaha Academy

Third Place
“Synchro works to perfect routines”
Kate Schneider
Echo, St. Louis Park High School

Fourth Place
“Johnson sidelined for season with injury, remains optimistic about season”
Bobby Verhey
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
“Wrestling team may miss chance to take home first at state”
Elizabeth Harter
The Pony Express, Stillwater Area High School


Online

Multimedia Story Package

First Place
“Interactive Course Guide”
Staff
The Spartan Speaks, Orono High School

Second Place
“Think pandemic closures are new? Look back a century.”
Elle Chen, Mimi Huelster
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Third Place
“‘Justice for Daunte Wright’ walkout takes place”
Talia Lissauer, Crystal Diaz, Ayelet Prottas, Tobias Khabie, Henry Harper
Echo, St. Louis Park High School

Fourth Place
“Election Week 2020: A timeline”
Niko Liepins
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Fifth Place
“New year; new challenges”
Laren Ritz
The Lantern, Cannon Falls High School

Interactive Graphic

First Place
“Orono High School seniors’ future plans”
Lauryn Driskill, Mikayla Burns
The Spartan Speaks, Orono High School

Second Place
“COVID-19: a series of events”
Lizzie Kristal
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Third Place
“Digitally check out books using the Libby app”
Gracie Hornbaker
The Spartan Speaks, Orono High School

Fourth Place
“Tech corporations lack racial diversity among employees”
Lizzie Kristal
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School


Photojournalism

News Photo

First Place
“Walkout”
Eric Lynch
Tatanka, Buffalo High School

Second Place
“Palestine protest”
Nesma Abu Ammo
The Heights Herald, Columbia Heights High School

Third Place
“Walkout BLM 11”
Talia Lissauer
Echo, St. Louis Park High School

Fourth Place
“Biden holds drive-in rally in St. Paul four days before election”
Niko Liepins
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Feature Photo

First Place
“Tug of war”
Elsa Johnson
The Talon, Minnehaha Academy

Second Place
“Witnessing chrysalis”
Stella Berlin
Antler, Minnehaha Academy

Third Place
“Shattered glass”
Owen Hoffner
Antler, Minnehaha Academy

Fourth Place
“Masked musical”
James Wilson
The Talon, Minnehaha Academy

Fifth Place
“Decision day”
Ayelet Prottas
Echo, St. Louis Park High School

Sports Photo

First Place
“Final baseball”
Dack Nehring
The Quill, Robbinsdale Cooper High School

Second Place
“Wrestling”
Alayna Mills
Tatanka, Buffalo High School

Third Place
“The prince of slam”
Sienna Kath
Antler, Minnehaha Academy

Fourth Place
“Nordic sprint”
Elsa Johnson
Antler, Minnehaha Academy

Fifth Place
“Spartan softball falls 12-17 against Humboldt”
Jonas Bray
The Rubicon, St. Paul Academy and Summit School

Photo Illustration

First Place
“Say his name”
Penelope Sedgwick, Zac Anderson
Antler, Minnehaha Academy

Second Place
“Portrait: Oneirataxia”
Vivian Johnson
The Heights Herald, Columbia Heights High School

Third Place
“Keeping a list and checking it twice”
Lily McClelland, Zac Anderson
Antler, Minnehaha Academy

Fourth Place
Activities divider
Claudia Staut
Tatanka, Buffalo High School

Fifth Place
“Black musicians”
Alex Druley, Lidya Kennedy, Haley Vogel, Adrian Hemmick, Mae Skaja
The Heights Herald, Columbia Heights High School


Social Media

Reporting

First Place
“Edina School Board emergency session”
Miabella DiLorenzo, Isadora Li, Isabelle Wagener
Zephyrus, Edina High School

Second Place
Wrestling section coverage
Mariah Schroht
OHS Magnet, Owatonna High School

Promotion

First Place
Heights Herald Instagram
Renee DeMars Dehn
The Heights Herald, Columbia Heights High School


Yearbook

Spread Design

First Place
“Sideline support”
Molly Hedden, Alandra Stoll
Tatanka, Buffalo High School

Second Place
“Coronavirus”
Zac Anderson
Antler, Minnehaha Academy

Third Place
“A year for the books”
Jillian Elton, Gretta Heinecke
Tatanka, Buffalo High School

Fourth Place
“The mask debate”
Stella Bertsch, Lizzie Dorschner, Anthony Toscano, Nile Tesfahunan
Kabekonian, Stillwater Area High School

Fifth Place
“Floatin, boatin, surfin everyday”
Cate Challgren, Morgan Cole
Spartan, Orono High School

Academics/Club Story

First Place
“A-Day vs B-Day separation”
Madelyn Anderson, Grace Bruhn
Tatanka, Buffalo High School

Second Place
“Homemade music”
Claudia Staut
Tatanka, Buffalo High School

Third Place
“Hands-on work from home”
Drew Jurek
Kabekonian, Stillwater Area High School

Fourth Place
“Got Ratitude?”
Eva Larson
Antler, Minnehaha Academy

Sports Story

First Place
“All for one”
Lindsay Hartman
Tatanka, Buffalo High School

Second Place
“State snatched away”
Ellie Carik
Tatanka, Buffalo High School

Third Place
“The Manning legacy”
Alex Corbett
Kabekonian, Stillwater Area High School

Student Life Story

First Place
“Being Black at MA”
Lily McClelland
Antler, Minnehaha Academy

Second Place
“Speak up and take action”
Kate Manninen
Tatanka, Buffalo High School

Theme Package

First Place
“Square one”
Staff
Tatanka, Buffalo High School

Second Place
“In the moment”
Staff
Antler, Minnehaha Academy

Third Place
“Unexpected”
Leona Barocas, Sarah Oppenheim
Ibid, St. Paul Academy and Summit School

Fourth Place
“Right side up”
Staff
Kabekonian, Stillwater Area High School

Fifth Place
“As it unfolds”
Staff
Whigrean, Edina High School